Sonohisteriografia
W trakcie przezpochwowego badania ultrasonograficznego lekarz ocenia między innymi budowę endometrium, czyli błony śluzowej wyścielającej jamę macicy. Czasami stwierdza się obecność nieprawidłowych zmian w obrębie endometrium – zazwyczaj polipów endometrialnych lub mięśniaków podśluzówkowych.
W niektórych przypadkach lekarz może mieć wątpliwości, czy widoczna w badaniu ultrasonograficznym zmiana świadczy o obecności patologii (np. polipa lub mięśniaka), czy też jest to tylko artefakt lub np. skrzep krwi. Problemem może tez być określenie rzeczywistej lokalizacji zmiany – np. czy mięśniak znajduje się bezpośrednio w jamie macicy czy też znajduje się w ścianie macicy modelując tylko jej jamę.
W takich sytuacjach pomocne bywa badanie o nazwie sonohisterografia. Polega ono na założeniu wzierników ginekologicznych i wprowadzeniu bardzo cienkiego, miękkiego cewnika przez szyjkę macicy do jamy macicy i następnie wypełnieniu jej płynem (solą fizjologiczną) przy równoczesnym wykonywaniu przezpochwowego badania ultrasonograficznego.
Badanie jest praktycznie bezbolesne. Dzięki niemu można zweryfikować obecność ogniskowych zmian w jamie macicy i np. uniknąć niepotrzebnego leczenia chirurgicznego. Korzystne jest również potwierdzenie obecności mięśniaka w jamie macicy, gdyż ten typ mięśniaków możliwy jest do usunięcia w trakcie minimalnie inwazyjnego zabiegu histeroskopii.
Prezentowane zdjęcia uzyskano w trakcie przezpochwowego badania ultrasonograficznego u pacjentki w wieku 37 lat, która zgłosiła się do ginekologa z powodu obfitych miesiączek. Widoczna jest okrągła zmiana, której obraz sugeruje mięśniaka podśluzówkowego macicy, prawdopodobnie zlokalizowana w jamie macicy (Fot. 1).
Lekarz, chcąc potwierdzić lokalizację mięśniaka wykonał sonohisterografię, uzyskując wypełnienie jamy macicy i jednoznacznie potwierdzając lokalizację guza macicy (Fot. 2) Pacjentka została zakwalifikowana do zabiegu histeroskopii, w trakcie którego usunięto mięśniaka podśluzówkowego. Obecnie pacjentka czuje się dobrze, miesiączki unormowały się.
Poniżej przypadek innej pacjentki (lat 32) miesiączkującej regularnie, miesiączki bardzo obfite (ze skrzepami), trwające około 4-6 dni. Sonohisterografia. Po wypełnieniu jamy macicy roztworem soli fizjologicznej uwidoczniono mięśniaka podśluzówkowego. Zmiana twarda w elastografii. Pacjentka została zakwalifikowana do zabiegu histeroskopii.