Fakty i mity o mięśniakach macicy
FAKT! Mięśniaki macicy to najczęstszy, niezłośliwy nowotwór występujący u kobiet w wieku rozrodczym.
Wiele kobiet, które słyszy od swojego ginekologa diagnozę – mięśniaki macicy – zastanawia się, z czym wiąże się to schorzenie. Gdy dowiadują się, że mięśniaki to nowotwór mają wiele obaw o swoje zdrowie. Tymczasem warto podkreślić, że w przypadku mięśniaków macicy mamy do czynienia z nowotworem niezłośliwym, który jest najczęściej spotykanym nowotworem u młodych kobiet w Europie.
MIT! Mięśniaki macicy zawsze dają bardzo charakterystyczne objawy.
Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentki objawów należą obfite krwawienia miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe, bóle podbrzusza oraz dyskomfort w trakcie współżycia. Nie jest jednak powiedziane, że mięśniaki zawsze dają objawy. Część pań nie odczuwa żadnych niepokojących zmian, które mogą świadczyć o chorobie. Dlatego, istotne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwolą zdiagnozować zmiany chorobowe.
FAKT! Wyróżnia się kilka rodzajów mięśniaków macicy.
Dzieli się je ze względu na ich umiejscowienie: na śródścienne, podśluzówkowe oraz podsurowicówkowe. Guzy śródścienne, czyli te najczęściej występujące, znajdują się w ścianie macicy. Ich obecność prowadzi do powiększania się narządu rodnego oraz dyskomfortu spowodowanego uczuciem ucisku w podbrzuszu. Mięśniaki podśluzówkowe, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się pod błoną śluzową macicy. Są odpowiedzialne za obfite i długie krwawienia miesiączkowe, które w wyniku braku leczenia mogą doprowadzić do anemii. Ostatni wspomniany rodzaj mięśniaków to guzy podsurowicówkowe, które odpowiadają za bóle dolnego odcinka kręgosłupa oraz uczucie pełności. W przypadku tego rodzaju guzów podobnie jak w przypadku mięśniaków podśluzówkowych, może dojść do rozrostu zmiany na tak zwanej szypule, wówczas taki rodzaj guza nazywa sięmięśniakiem uszypułowanym.
MIT! Mięśniaki macicy uniemożliwiają zajście w ciążę.
Coraz więcej kobiet odkłada starania się o dziecko dopiero po 30. roku życia. Jest to jednocześnie czas, w którym najczęściej rozwijają się mięśniaki macicy. Nie przekreślają one możliwości zajścia w ciążę, ale mogą ją utrudniać. Wpływ mięśniaków na zapłodnienie jest zależny od ich wielkości, liczby, lokalizacji oraz takich czynników jak chociażby wiek kobiety. Obecnie dąży się do możliwie najmniej inwazyjnego leczenia mięśniaków, które nie wpływa na plany związane z macierzyństwem.
FAKT! Poza chirurgicznymi metodami leczenia mięśniaków macicy dostępne jest również leczenie farmakologiczne.
W przedoperacyjnym leczeniu farmakologicznym mięśniaków macicy stosowane były do niedawna analogi gonadoliberyny (GnRH), jednak ze względu na częste niekorzystne skutki uboczne ograniczono czas ich stosowania do 6 miesięcy.
W leczeniu farmakologicznym objawów mięśniaków macicy stosuje się selektywne modulatory receptora progesteronowego (SPRM) oraz antagonistów receptora GnRH, które powodują zmniejszenie uwalniania gonadotropin przysadkowych, co zmniejsza wytwarzanie estradiolu oraz progesteronu i w konsekwencji prowadzi do redukcji objawów związanych z mięśniakami macicy. Zastosowanie leczenia farmakologicznego pozwala w wielu przypadkach zachować szanse na posiadanie potomstwa.
MIT! Leczenie mięśniaków macicy najczęściej wiąże się z usunięciem macicy.
Histerektomia czyli usunięcie macicy, jest najbardziej inwazyjną i stosowaną w ostateczności metodą chirurgiczną. Do mniej inwazyjnych i obecnie najczęściej stosowanych metod chirurgicznego leczenia mięśniaków macicy zalicza się: miomektomię, czyli wyłuszczenie (usunięcie) zmian w postaci mięśniaków lub embolizację tętnic macicznych, której celem jest zablokowanie dopływu krwi do mięśniaka, co prowadzi do złagodzenia objawów poprzez zmniejszenie ich objętości i zahamowanie krwawienia. Zdecydowanie najmniej inwazyjną metodą, od której powinno rozpoczynać się leczenie mięśniaków macicy, jest farmakoterapia.